12. května – Evropa by měla být obranyschopná, uvedl český prezident
Český prezident Petr Pavel zahájil konferenci Evropa jako úkol ve Španělském sále Pražského hradu, kde zdůraznil potřebu silné a soběstačné Evropy. Pavel také zdůraznil nutnost debat o navyšování obranných rozpočtů: „Za nevyhnutelné považuji debaty navyšování obranných rozpočtů.“ Klíčem však podle něj zůstává efektivní využití prostředků. (Více zde)
13. května – The New York Times: Evropští spotřebitelé začínají bojkotovat americké zboží
List New York Times nedávno uvedl, že stále více evropských spotřebitelů se rozhoduje bojkotovat americké zboží bez ohledu na cenu, což se také stalo dlouhodobým strukturálním posunem. Evropské prodeje Tesly se v dubnu propadly o 81 % a majitelé Tesly ve Švédsku si na svá auta lepí samolepky s nápisem „hanba“. V Německu a Itálii se objevily aplikace, které skenují potraviny, potraviny a oblečení, identifikují americké produkty a přímo doporučují evropské alternativy. (Více zde)
14. května – Meta 4500 dolarů za unci zlata nemusí být daleko. Co může trh zchladit?
Trh se zlatem má za sebou nejlepší čtvrtletí za uplynulých 39 let. Podle dostupných analýz ale ještě nemusí cesta drahého kovu vzhůru zdaleka končit – naopak. Ve hře jsou scénáře, které by mohly cenu zlata během následujícího roku vynést až na úroveň 4500 amerických dolarů za unci. (Více zde)
15. května – Xi a Boric: Čína a Chile chtějí společně hájit zájmy Globálního Jihu a prohloubit strategické partnerství
Čínský prezident Xi Jinping se ve středu v Pekingu setkal s chilským prezidentem Gabrielem Boricem, který se účastní čtvrtého ministerského jednání Fóra Čína–CELAC. Schůzka se konala v roce, kdy obě země slaví 55. výročí navázání diplomatických vztahů. (Více zde)
16. května – Křehký libyjský mír je opět na zkoušce, Tripolisem otřásají nové střety
OSN – Začátkem týdne vypukly v několika čtvrtích libyjského hlavního města střety, které údajně vyvolalo zabití významného vůdce milicí. Boje, do nichž byly v hustě obydlených oblastech zapojeny těžké zbraně, donutily stovky rodin k útěku a značně zatížily místní nemocnice. (Více zde)
16. května – Jednání Ruska a Ukrajiny v Istanbulu skončila bez pokroku, Rusko předložilo nepřijatelné požadavky
V Istanbulu se uskutečnila první přímá jednání mezi delegacemi Ukrajiny a Ruska od března 2022. Schůzka, zprostředkovaná Tureckem, trvala necelé dvě hodiny a skončila bez průlomu, uvedly agentury Reuters a AFP s odvoláním na turecké ministerstvo zahraničí. Ukrajinská diplomacie potvrdila agentuře Reuters ukončení rozhovorů, zatímco ruská státní agentura TASS hovoří o přestávce s možností pokračování. (Více zde)
17. května – Michelangelo Buonarroti – osamělý génius posedlý hledáním dokonalé krásy
Před 550 lety se narodil Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni, jeden z nejznámějších představitelů vrcholné italské renesance. Málokterý umělec se zapsal do dějin umění tak výrazným písmem jako on. Proslavil se jako jedinečný sochař, malíř, architekt a také básník. Sám se pokládal především za sochaře, ještě mu nebylo třicet a už stačil vytesat z mramoru dvě nejslavnější sochy v dějinách umění, Pietu a Davida. (Více zde)
18. května – Evropa volí: Klíčové prezidentské volby v Rumunsku a Polsku
V Rumunsku a Polsku se konají prezidentské volby, které mohou zásadně ovlivnit směřování těchto zemí i Evropské unie. Rumunsko rozhoduje ve druhém kole opakovaných voleb, Polsko zahajuje první kolo. Volby odrážejí napětí mezi proevropským směřováním a rostoucím populismem, přičemž se řeší otázky národní identity, bezpečnosti a zahraničního vlivu. (Více zde)
gnews.cz-jav