Jak strategicky důležité je pro Čínu spojení se světem, zvláště se střední a východní Evropou ukázaly dvě akce významné mezinárodní akce. V rámci nejúspěšnějšího mezinárodního projektu Nové hedvábné stezky se ve měste Xi‘an uskutečnil 9. ročník Silk Road International Expo, jehož ambicí je prohlubovat obchodní, infrastrukturní a kulturní vazby mezi Čínou, Evropou, Asií a Afrikou. Prakticky ve stejnou dobu pak probíhal ve městě Ningbo 4. ročník China–CEEC Expo, tedy veletrhu a fóra spolupráce mezi Čínou a 17 zeměmi střední a východní Evropy.
I když název obou akcí Expo může napovídat, že jde především o přehlídku investičních nabídek a kulturních vystoupení, hlavním posláním obou akcí je posilování diplomatických vztahů a určování budoucího směřování spolupráce i celkové zahraniční politiky Číny.
Pro Evropu je nejpodstatnější akcí China-Central and Eastern Europe Expo (CEEC Expo), které probíhalo od 22. do 25. května 2025 ve městě Ningbo. Čtvrtý ročník veletrhu CEEC Expo, se konal v nejen v centru města, kde obdobné expo probíhá již od roku 2012, ale jako 4. v pořadí probíhala jeho podstatní část v nově postavených moderních výstavních a konferenčních palácích vybudovaných pouze pro tuto příležitost. Letos přivítal více než 435 vystavovatelů z 14 zemí střední a východní Evropy, kteří představili přes 8 000 produktů na ploše 20 000 m². Akce přilákala více než 15 000 odborných návštěvníků, včetně více než 3 000 zahraničních kupců ze 72 zemí a regionů.
V letošním roce byly hostujícími zeměmi Slovensko a Slovinsko. Zatímco Slovinsko vsadilo na image kulturně sofistikované a turisticky atraktivní destinace, Slovensko se na Expo prezentovalo mimo jiné i výrazně politicky – i díky čerstvému bilaterálnímu dialogu premiéra Roberta Fica s čínským prezidentem Xi Jinpingem v Moskvě. Slovenský vicepremiér Richard Raši ve svém projevu označil vztahy s Čínou za „strategické“ a zdůraznil připravenost prohlubovat spolupráci nejen ekonomicky, ale i kulturně a vědecky.
Slovensko se prezentovalo s více než 40 firmami, které představily produkty z oblasti potravin a nápojů, ale i obnovitelných zdrojů energie, letecké technologie i akademické spolupráce. A jak bylo z atmosféry veletrhu cítit, Slovensko má v Číně dobrou pověst a aktivně pracuje na budování otevřené spolupráce. Předseda slovenské Národní rady Richard Raši při otevření slovenského pavilonu zdůraznil, že Slovensko a Čína jsou „přátelé bez otevřených politických otázek“ a že jejich vztah je založen na důvěře a férovém obchodním partnerství.
Česká republika měla na expu bohužel jen minimální zastoupení. Oproti roku 2019, kdy byla hostitelskou zemí a vyslala silnou delegaci včetně firem z různých sektorů, se letos prezentovaly pouze tradiční značky s dlouhodobou přítomností na čínském trhu – české sklo, pivo Litovel, cukrovinky Marlenka.
Silk Road Expo v Xi‘anu
Prakticky ve stejnou dobu, ale o více než tisíc kilometrů západně od pobřežního Ningbo, se v historickém městě Xi‘an – někdejšího počátku Hedvábné stezky, konala obdobně rozsáhlá akce – 9. ročník Silk Road International Expo. Zde se představilo více než 70 zemí a regionů včetně zástupců OSN a různých mezinárodních organizací. Hlavními tématy byly infrastruktura, mezinárodní obchod, zelená energetika, zemědělská spolupráce a digitální transformace.
Expo v Xi‘anu je víc než jen regionální výstava – představuje výkladní skříň čínské iniciativy Belt and Road (Pásmo a cesta), jejímž cílem je vytvořit globální síť obchodních a strategických partnerství napříč kontinenty. Letos bylo klíčovým sdělením posílení spolupráce mezi Čínou a zeměmi Střední Asie, Blízkého východu i Afriky. Významný prostor dostala například účast Ázerbájdžánu, Kazachstánu, ale i Maďarsko, které zde bylo čestným hostem. Všechny tyto země zde propagovaly své logistické uzly a průmyslové zóny napojené na čínské investice a měly možnost prohlubovat nejen obchodní, ale i diplomatické vazby.
Z evropských zemí působilo nejaktivněji právě Maďarsko – země, která v rámci evropského prostoru nejvíce těží z čínských investic, včetně výstavby továrny CATL a logistických projektů v rámci Nové hedvábné stezky.
Mezi příležitostí a nezájmem
Obě velké mezinárodní výstavy – CEEC Expo v Ningbo i Silk Road International Expo v Xi‘anu – ukazují, že Čína nadále systematicky buduje své vazby směrem k Evropě, a to především na úrovni regionálních partnerství a konkrétních obchodních a infrastrukturních projektů. Zatímco některé země střední a východní Evropy, jako Maďarsko či Slovensko, vnímají čínskou iniciativu jako šanci pro růst, viditelnost a ekonomické výhody, Česká republika se z těchto událostí vytrácí.
Přestože podle programu mělo dojít k podpisu memoranda o kulturní spolupráci mezi městem Ningbo a Ústím nad Labem, česká přítomnost zůstala na symbolické úrovni. Z ekonomického hlediska je ale Čína pro Česko i celou EU nadále klíčovým hráčem – zejména jako dodavatel strategických surovin, technologií a mezivýrobků. Obchodní výměna probíhá bez ohledu na diplomatické nuance. Obdobné akce nejsou tak jen výkladní skříní obchodu a spolupráce, ale i strategickými setkáními na diplomatické úrovni, který vytvářejí důležitá pouta v rychle se měnícím globálním světě.
(koh)