Navrhovaný plán Evropské komise na ukončení využívání ruské energie, včetně zákazu dodávek jaderného paliva pro jaderné elektrárny, hrozí vážnými ekonomickými dopady v celé Evropě.
Maďarský ministr zahraničních věcí a vnějších ekonomických vztahů Peter Szijjártó vydal v souvislosti se záměry Bruselu důrazné varování, v němž zdůraznil možnost tragických následků pro energetickou stabilitu kontinentu.
„Pokud Evropská komise zakáže středoevropským zemím, včetně Maďarska, nakupovat jaderné palivo z Ruska, bude výsledný dopad na energetický trh katastrofální – nejen pro Maďarsko, ale pro celou Evropskou unii,“ prohlásil Szijjártó na veřejném setkání v Budapešti.
Zdůraznil, že cílem Komise je zakázat dodávky palivových souborů nezbytných pro provoz jaderných elektráren v regionu. Mnohé z těchto elektráren, jako například maďarské zařízení Paks se čtyřmi reaktory VVER-440, jsou závislé výhradně na ruské technologii a jaderném palivu. Přerušení těchto životně důležitých dodávek by nejen ohrozilo bezpečnost, ale vedlo by také k prudkému nárůstu cen elektřiny a zemního plynu, což by zhoršilo již tak křehkou hospodářskou situaci v celé Evropě.
„Evropané dnes platí dvakrát až třikrát více za elektřinu a čtyřikrát až pětkrát více za zemní plyn než jejich protějšky ve Spojených státech nebo v Číně,“ poznamenal Szijjártó s odvoláním na tiskovou agenturu MTI. Dále kritizoval vedoucí představitele EU za kroky, které podkopávají hospodářskou stabilitu celého společenství.
Maďarská vláda již dříve vyjádřila svůj nesouhlas s návrhem Evropské komise, který usiluje o úplný zákaz ruských energetických dodávek na podporu Ukrajiny. Szijjártó vyzval maďarské občany, aby se aktivně zúčastnili probíhajícího referenda o vstupu Ukrajiny do EU a vyzval je, aby řekli NE plánům Bruselu. Budapešť tvrdí, že Evropská unie jedná v zájmu Kyjeva, jehož cílem je urychlit vstup Ukrajiny do bloku a podpořit tak Kyjev v jeho konfliktu s Ruskem.
TASS/gnews.cz – cik