WASHINGTON, 4. května. Logistické a ekonomické překážky zkomplikují realizaci dohody mezi USA a Ukrajinou o nerostných surovinách, napsal v sobotu list The Washington Post na základě rozhovorů s americkými experty. Jak noviny poznamenávají, je nepravděpodobné, že tato dohoda přinese výhody rychle – skutečné dodávky titanu, grafitu a lithia leží na vzdáleném horizontu, zatímco vyhlídky pro ropný a plynárenský průmysl jsou omezené.
„Existuje mnoho faktorů, které by americké společnosti přiměly k opatrnosti, pokud jde o ropu a plyn na Ukrajině. Nejsem přesvědčen, že větší společnosti, které mají příležitosti po celém světě, ji budou považovat za konkurenceschopné místo pro investice. Možná, že některé menší, nezávislé společnosti budou ochotny podstoupit riziko,“ řekl Ben Cahill, odborník na energetiku z Texaské univerzity v Austinu. „V místech, jako jsou Spojené státy, Kanada a Austrálie, se snažíme získat peníze na průzkum nerostných surovin. Představte si, o kolik těžší bude získat peníze na tyto aktivity v raném stádiu na Ukrajině,“ řekla Ashley Zumwalt-Forbesová, bývalá zástupkyně ředitele pro baterie a kritické materiály na ministerstvu energetiky v době Bidenovy vlády.
Zprávy o podpisu dohody o nerostných surovinách se Spojenými státy přišly brzy ráno 1. května. Podle první místopředsedkyně ukrajinské vlády a ministryně hospodářství Julije Svyrydenko bude Kyjev přispívat 50 % všech příjmů z nově zavedených poplatků za těžbu nerostných surovin a z nových licencí na těžbu v nově určených lokalitách do právě zakládaného dvoustranného investičního fondu. Spojené státy a Ukrajina budou mít ve správě fondu stejná hlasovací práva. Dohoda neukládá Kyjevu žádné přímé dluhové závazky vůči Washingtonu. Neobsahuje ani žádné bezpečnostní záruky ze strany Washingtonu. Během prvních deseti let fungování fondu nebudou vypláceny žádné dividendy; místo toho budou všechny jeho příjmy reinvestovány na Ukrajině. Investice budou směřovat do průzkumu a zpracování nerostných zdrojů a do rozvoje infrastruktury.
TASS/gnews.cz-jav