WASHINGTON/KODAŇ – Spojené státy zvažují strategické posílení svého vlivu v Grónsku prostřednictvím zvláštní dohody, podobné těm, které udržují s některými tichomořskými ostrovními státy. Informovala o tom v pátek agentura Reuters s odvoláním na dva anonymní americké představitele a další osobu obeznámenou s jednáním. Cílem má být upevnění geopolitické přítomnosti USA v Arktidě, která nabývá na významu kvůli globálnímu oteplování a rostoucímu zájmu velmocí o strategické suroviny a nové námořní trasy.
Plán, o němž se v současnosti jedná pouze v interním kruhu americké administrativy, by mohl zahrnovat vytvoření podobného rámce, jaký USA využívají v tzv. Compact of Free Association (COFA) – dohodách se státy jako Marshallovy ostrovy, Mikronésie nebo Palau. Tyto smlouvy zajišťují USA vojenský přístup a odpovědnost za obranu daných států, výměnou za finanční podporu a zvláštní imigrační výsady pro občany těchto zemí.
Grónsko, autonomní součást Dánského království, se v posledních letech stalo objektem zvýšené pozornosti ze strany světových mocností. Arktická oblast je totiž bohatá na nerostné suroviny, jako je železná ruda, uran, nebo vzácné zeminy, a zároveň nabízí nové námořní trasy díky tání ledovců. Spojené státy dlouhodobě provozují v Grónsku leteckou základnu Thule, která má významnou roli v rámci systému varování před raketovými útoky a sledování satelitní aktivity.
Nápad hlubší integrace Grónska do americké sféry vlivu není nový. Již v roce 2019 prezident Donald Trump vzbudil pozornost, když navrhl možnost odkupu ostrova, což dánská vláda tehdy ostře odmítla. Nový přístup Spojených států by se tak mohl stát diplomatičtější alternativou – méně kontroverzní, ale strategicky stejně významnou. Zatím není jasné, jak by Dánsko a grónská vláda na takový návrh reagovaly. Grónsko má rozsáhlou autonomii, především v oblasti hospodářské politiky a vnitřních záležitostí, ale záležitosti obrany a zahraniční politiky stále spadají pod dánskou vládu. Dá se však předpokládat, že jakýkoli plán by musel být konzultován nejen s Kodaní, ale i s místní samosprávou v Nuuk.
Zpráva přichází v době, kdy Arktida čelí čím dál větší militarizaci. Rusko v oblasti výrazně posílilo svou vojenskou přítomnost a Čína projevuje zájem o „polární hedvábnou stezku“. USA na to reagují novými investicemi a diplomatickými iniciativami v regionu. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí odmítl záležitost přímo komentovat, ale zdůraznil, že Spojené státy považují Grónsko za „důležitého partnera“ a chtějí „pokračovat ve spolupráci na základě vzájemného respektu a společných zájmů“.
Analytici upozorňují, že i přes potenciální výhody může snaha USA vyvolat napětí v transatlantických vztazích. Dánsko, jako členský stát NATO, je klíčovým spojencem Washingtonu, ale zároveň citlivě vnímá jakékoli pokusy o oslabení své suverenity v autonomních oblastech.
gnews.cz-jav