BUKUREŠŤ – Krajně pravicový politik George Simion se stal vítězem prvního kola opakovaných prezidentských voleb v Rumunsku. Podle oficiálních výsledků po sečtení všech hlasů získal podporu 40,96 procenta voličů, což mu zajistilo výrazný náskok před ostatními kandidáty. Druhé kolo, které rozhodne o novém prezidentovi, se uskuteční 18. května.
Na druhém místě skončil současný primátor rumunské metropole Bukurešti, nezávislý kandidát Nicușor Dan, který obdržel 20,99 procenta hlasů. Třetí pozici obsadil kandidát proevropské menšinové vlády Crin Antonescu, jenž získal 20,07 procenta. Ten již podle agentury Reuters uznal svou porážku a pravděpodobně se stane klíčovým hráčem při mobilizaci voličů proti Simionovi ve druhém kole.
Volební účast činila 53,2 procenta, což odpovídá více než 9,5 milionu hlasujících občanů. K výrazné účasti přispěla i početná rumunská diaspora, z níž hlasovalo téměř jeden milion voličů. George Simion, předseda nacionalistické a euroskeptické strany Svaz pro sjednocení Rumunů (AUR), během kampaně vystupoval proti vlivu Evropské unie a NATO na domácí politiku. Ostře kritizoval vojenskou pomoc Ukrajině a prosazoval nacionalistické hodnoty s důrazem na tradiční rodinu, národní identitu a křesťanské kořeny. Často zmiňoval inspiraci hnutím MAGA amerického exprezidenta Donalda Trumpa.
Opakované volby byly vyhlášeny poté, co rumunský ústavní soud zrušil výsledky původního hlasování z prosince loňského roku. Důvodem byla podezření na zahraniční zasahování do voleb, zejména ze strany Ruska. Tehdy zvítězil proruský kandidát Calin Georgescu, který však byl z aktuálních voleb vyloučen. Georgescu později označil nové hlasování za zmanipulované.
Vítězství George Simiona v prvním kole vyvolalo obavy mezi evropskými diplomaty i rumunskými liberálními politiky. Podle politologů by jeho případné zvolení prezidentem mohlo znamenat zhoršení vztahů Rumunska se západními spojenci, omezení zahraničních investic a oslabení vlivu demokratických institucí v zemi. Nicușor Dan bude v druhém kole reprezentovat umírněnou, proevropskou část společnosti. Analytici upozorňují, že pokud se mu podaří sjednotit podporovatele prozápadních sil a odpůrce radikální pravice, může mít šanci na úspěch. Klíčové však bude, jak se zachovají voliči Crina Antonesca i ti, kteří v prvním kole nehlasovali.
Rumunsko tak čeká rozhodující střet dvou výrazně odlišných vizí o budoucnosti země – nacionalistické izolace versus pokračující evropské integrace.
gnews.cz – GH