BUDAPEŠŤ – Celní válka je „taktickou záležitostí“ a bude ukončena během několika měsíců, zdůraznil v pátečním pořadu Dobré ráno, Maďarsko rádia Kossuth premiér Viktor Orbán. Připomněl, že americký prezident Donald Trump před volbami prohlásil, že změní podobu světového obchodu a zlepší postavení Ameriky vůči všem zemím. Zejména se zeměmi, kde podle něj USA ztrácejí pozice. Orbán o Donaldu Trumpovi řekl, že „svět je nyní překvapen, že dělá to, co slíbil“, a uvedl, že ve světovém obchodě existuje mnoho nerovnováh, které americký prezident slibuje napravit tím, že je jednu po druhé prověří.
Nakonec se Američané s každou z nich dohodnou a vznikne nová rovnováha, nová situace. Bude to trvat měsíc nebo dva. Nevidím to jako něco, co nás bude provázet dlouhou dobu,“ dodal Orbán. Dodal, že celní válka se brzy změní v celní mír, protože po dosažení dohod již nebudeme hovořit o celní válce, ale o celním míru. To je i v zájmu Maďarska.
„Na druhou stranu členství Ukrajiny v Evropské unii tu zůstane, bude na pořadu dne po mnoho let, a pokud se mu nedokážeme bránit, zůstane s námi po další desetiletí a zničí nás. Proto se dnes naše pozornost a energie musí soustředit na členství Ukrajiny v EU a otázku celní války musíme přenechat odborníkům,“ uvedl Orbán.
Zdůraznil, že se nacházíme v období vysoké inflace a hlavním důvodem je rusko-ukrajinská válka. Nejlepším způsobem, jak dlouhodobě snížit inflaci, je mír, řekl a dodal, že jediným úkolem Evropské unie je podpořit amerického prezidenta v jeho mírovém úsilí. Zdůraznil, že ceny prudce vzrostly v době před konfliktem a poté po vypuknutí války. Při čekání na mír musíme také zakročit proti inflaci, řekl Viktor Orbán a připomněl, že vláda na začátku války zavedla bezvýsledně cenové stropy a nyní reguluje marže. Vláda pracuje na uplatnění stejné metody i na jiné maloobchodní produkty než potraviny, dodal.
Zmínil, že vláda úspěšně vyjednala s telekomunikačními společnostmi, aby do července příštího roku nezvyšovaly ceny a vrátily je na úroveň ze začátku roku. „Myslím, že jsme velmi blízko, nebo jsme již dosáhli dohody s bankami, že by se v následujícím období neměly zvyšovat náklady na bankovní služby – a to ani z důvodu inflace,“ řekl premiér a zdůraznil, že o podobnou dohodu se snažili i s prodejci potravin, ale neuspěli.
Uvedl, že těmito kroky dal všem jasně najevo, že „éra okrádání Maďarů na základě války nebo inflace skončila“ a že stát zasáhne do systému tvorby cen, „pokud nastanou abnormální situace“. Vláda je odhodlaná, bude chránit rodiny, bude chránit lidi,“ řekl a dodal, že tím dává dotyčným jasně najevo, že je lepší se s vládou dohodnout. Děláme v malém to, co Donald Trump dělá ve velkém, uzavřel.
V odpovědi na otázku týkající se výroku europoslance za stranu Tisza Orbán uvedl, že maďarský lid zvolil europoslance, aby v Bruselu zastupovali zájmy Maďarska, a pokud to bude nutné, aby za Maďarsko dokonce bojovali. Uvedl, že on sám jako premiér bojuje za zájmy maďarského lidu, takže již získal polovinu prostředků EU, na které má Maďarsko nárok, a tato polovina je již na našem účtu. Zároveň se členové strany Tisza „nestydí za to, že pracují proti vlastní zemi, jsou na to hrdí, a to je jejich cíl, a dokonce jsou rádi, když se v Maďarsku nedaří, protože (…) říkají, že je to dobré pro opozici“. Řekl, že v posledních 30 letech by každá opoziční strana chtěla být známá tím lépe, čím hůře pro zemi.
Nyní nám to však „mluví do očí“, a to nejen proto, že to dělají, ale i proto, že jsou hrdí na to, že čím hůře pro zemi, tím lépe pro ně, tím dříve budou u moci, a že to dělají ve spolčení s cizí mocí, bruselskými byrokraty. Dodal, že mu to připomíná projev bývalého premiéra Ference Gyurcsánye na jedenáctém červenci, který prý byl projevem pravdy. A nyní se strana Tisza snaží vysvětlit, že je správné, aby zástupce v Bruselu pracoval proti vlastní zemi. „Myslím, že to je okamžik, kdy se vám otevře půda pod nohama a vy zmizíte v propasti,“ řekl.
Podle něj existují dvě cesty, jak vyhrát volby: buď lidem předložíte dobrý program a požádáte je o důvěru, nebo budete fandit, aby se zemi dařilo špatně, a lidé pak budou dříve či později chtít změnu. Dodal, že nemá zájem o lidi, kteří chtějí být ve vládě podle druhého scénáře. Zdůraznil, že politika není o moci, ale o zemi, a že musí sloužit lidem a Maďarsku. Těm, kteří jsou pro moc a peníze schopni čehokoli, by se podle něj nemělo věřit.
Podle premiéra je důležité, aby každý v Maďarsku mohl vyjádřit svůj názor na otázky, které rozhodují o budoucnosti země. Nejde jen o vykřičené slovo, ale o něco, co lze říci s potřebnou vahou, zdůraznil. Zdůraznil také, že když se podíváte zpět, zjistíte, že tomu tak bylo i v otázce migrace. Jsme jedinou evropskou zemí, která uspořádala referendum o migraci, připomněl. Upozornil, že tomu tak bylo i v případě ochrany dětí, což je velká výzva pro celou Evropu, jak si představujeme naši budoucnost, život naší společnosti, našich rodin, našich komunit. I zde bylo Maďarsko jedinou zemí, kde lidé mohli vyjádřit svůj názor, zdůraznil.
Třetí hlavní téma, které bylo na stole, je to, které zásadně určí osud Maďarska v příštích desetiletích. Jde o to, zda bude Ukrajina přijata do Evropské unie. Pokud ano, bude to mít důsledky, a pokud bude odvráceno, bude to mít také důsledky; to je zásadní otázka. Pan Orbán zdůraznil, že je osobně přesvědčen, že přijetí Ukrajiny zničí Maďarsko a maďarské rodiny a zlikviduje hospodářské úspěchy posledních 15 let. Zdůraznil ještě, že každý Maďar může mít na to jiný názor, nebo dokonce názor, který se shoduje s jeho názorem. Důležité je, aby existoval společný názor a aby bylo jasné, jaký je maďarský postoj k této důležité otázce, která je již léta středem evropských debat, a aby pak tento postoj byl reprezentován v Bruselu.
Poukázal také na to, že v Bruselu se bojuje za maďarské zájmy, ale ne všechny maďarské strany tak činí. „Mají své pány v Bruselu“, jsou maďarské strany, které uvažují o velkém evropském státě, který by vedl k jakési integraci Maďarska, kde by se rozhodnutí imperiálního centra v Bruselu musela realizovat v Maďarsku. Proto také podporují členství Ukrajiny, protože to Brusel chce, vysvětlil.
Orbán řekl, že se tomu musíme postavit a bojovat za možnost neztratit vše, na čem jsme pracovali, a zachovat pro Maďarsko otevřené ekonomické možnosti. Musíme bojovat za to, aby nikdo nemusel ohrožovat hospodářské výsledky, aby Maďaři nemuseli podstupovat rizika spojená se zemědělstvím a mnohá rizika pro veřejnou bezpečnost a veřejný pořádek, která by jinak členství Ukrajiny v Evropské unii znamenalo. To je bitva, která se odehrává v Bruselu, a bude to nejdůležitější a nejtrvalejší bitva příštích několika let, nikoli několika měsíců. Upozornil, že na stole je třetí zásadní otázka, která zásadně určí osud Maďarska v příštích desetiletích. Jde o to, zda bude Ukrajina přijata do Evropské unie. Pokud ano, bude to mít důsledky, a pokud bude odvráceno, bude to mít také důsledky; to je zásadní otázka.
Pan Orbán zdůraznil, že je osobně přesvědčen, že přijetí Ukrajiny zničí Maďarsko a maďarské rodiny a zlikviduje hospodářské úspěchy posledních 15 let. Zdůraznil, že každý Maďar může mít na to jiný názor, nebo dokonce názor, který se shoduje s jeho názorem. Důležité je, aby existoval společný názor a aby bylo jasné, jaký je maďarský postoj k této důležité otázce, která je již léta středem evropských debat, a aby pak tento postoj byl reprezentován v Bruselu.
Poukázal také na to, že v Bruselu se bojuje za maďarské zájmy, ale ne všechny maďarské strany tak činí. „Mají své pány v Bruselu“, jsou maďarské strany, které uvažují o velkém evropském státě, který by vedl k jakési integraci Maďarska, kde by se rozhodnutí imperiálního centra v Bruselu musela realizovat v Maďarsku. Proto také podporují členství Ukrajiny, protože to Brusel chce, vysvětlil.
Orbán řekl, že se tomu musíme postavit a bojovat za možnost neztratit vše, na čem jsme pracovali, a zachovat pro Maďarsko otevřené ekonomické možnosti. Musíme bojovat za to, aby nikdo nemusel ohrožovat hospodářské výsledky, aby Maďaři nemuseli podstupovat rizika spojená se zemědělstvím a mnohá rizika pro veřejnou bezpečnost a veřejný pořádek, která by jinak členství Ukrajiny v Evropské unii znamenalo. To je bitva, která se odehrává v Bruselu, a bude to nejdůležitější a nejtrvalejší bitva příštích několika let, nikoliv několika měsíců, zdůraznil.
Premiér rovněž uvedl, že otázka války je stále na pořadu dne, protože ačkoli se Američané „obrátili na ulici se znamením míru“ – kde čekáme -, obyvatelé Bruselu stále „jdou za znamením války“. Evropa se zřejmě chystá pokračovat ve válce, tvrdí, že Ukrajina může tuto válku vyhrát a že členství v Evropské unii může Ukrajině pomoci ji vyhrát.
To je ta nejhorší možná myšlenka, Ukrajina tuto válku nemůže vyhrát, řekl Orbán a dodal, že členství v EU nemůže být nástrojem války. Udělení členství novému členskému státu musí sloužit míru, nikoliv pokračování války. Lidé v Bruselu si však myslí, že když Ukrajinu zapojíme do války, můžeme ve válce pokračovat, dodal.
Orbán také připomněl, že liberální ekonomové pravidelně píší, že není rozumné žít na vesnicích, organizovat služby na vesnici a že vše by bylo mnohem praktičtější a levnější, kdyby se všichni přestěhovali do velkých měst. „To je na hony vzdálené našemu myšlení, protože věříme, že žít na vesnici je dobré a že na vesnici se dá žít opravdu kvalitní život,“ řekl. Připomněl, že komunistický systém dokázal vytvořit pocit, že vesnice je zaostalá a město rozvinuté, že měšťané jsou vzdělaní a vesničané ne. „Pocházím z vesnice, kde žije 1800 lidí. Doufám, že jsem živým příkladem tohoto vyvrácení,“ poznamenal.
Zdůraznil, že na vesnicích se narodilo a žije mnoho lidí, kteří jsou kvalifikovaní, ochotní pracovat a perspektivní. Jsme blízko tomu, abychom měli na vesnicích téměř plný přístup k městským službám, a tam, kde tomu tak ještě není, na tom vláda pracuje. Měly by tam být obchody, hospody, bankomaty, dálnice, silnice, na kterou se každý dostane do 20-30 minut, dobrá škola – pokud ne v obci, tak školní středisko by mělo být v dosahu a pak školní autobus, zdravotní služba, obvodní komisař dostupný v obci 24 hodin denně,“ řekl.
Dodal, že se vynakládá hodně energie na to, aby se vesničané stali rovnoprávnými občany země, aby se posílila jejich víra ve své okolí a v budoucnost; v tomto ohledu je program Maďarská vesnice úspěšný. „Zda se nám tam podařilo dostat všechny služby, nemohu říci jednoznačně ano. Dostali jsme tam toho hodně, ale máme před sebou ještě hodně práce,“ naznačil premiér.
Když Orbán hovořil o významu rodiny, zdůraznil, že když lidé zakládají rodinu, slouží tím nejen svému osobnímu štěstí, ale také budoucnosti společenství, ke kterému patří. Zdůraznil, že matky by proto měly být ctěny nejen proto, že se ujímají velmi náročného úkolu, ale také proto, že se ujímají něčeho, co je důležité pro celé společenství. Pokud tomu tak je, pak není spravedlivé, aby ti, kteří mají děti, na tom byli hůře než ti, kteří je nemají, podotkl.
Upozornil, že když se podíváte zpět, zjistíte, že tomu tak bylo i v případě migrace. Jsme jedinou evropskou zemí, která uspořádala referendum o migraci,“ připomněl. Upozornil, že tomu tak bylo i v případě ochrany dětí, což je velká výzva pro celou Evropu, jak si představujeme naši budoucnost, život naší společnosti, našich rodin, našich komunit. I zde bylo Maďarsko jedinou zemí, kde lidé mohli vyjádřit svůj názor, zdůraznil.
Třetí hlavní téma, které bylo na stole, je to, které zásadně určí osud Maďarska v příštích desetiletích. Jde o to, zda bude Ukrajina přijata do Evropské unie. Pokud ano, bude to mít důsledky, a pokud bude odvráceno, bude to mít také důsledky; to je zásadní otázka.
Pan Orbán zdůraznil, že je osobně přesvědčen, že přijetí Ukrajiny zničí Maďarsko a maďarské rodiny a zlikviduje hospodářské úspěchy posledních 15 let. Zdůraznil, že každý Maďar může mít na to jiný názor, nebo dokonce názor, který se shoduje s jeho názorem. Důležité je, aby existoval společný názor a aby bylo jasné, jaký je maďarský postoj k této důležité otázce, která je již léta středem evropských debat, a aby pak tento postoj byl reprezentován v Bruselu.
Poukázal také na to, že v Bruselu se bojuje za maďarské zájmy, ale ne všechny maďarské strany tak činí. „Mají své pány v Bruselu“, jsou maďarské strany, které uvažují o velkém evropském státě, který by vedl k jakési integraci Maďarska, kde by se rozhodnutí imperiálního centra v Bruselu musela realizovat v Maďarsku. Proto také podporují členství Ukrajiny, protože to Brusel chce, vysvětlil.
Orbán řekl, že se tomu musíme postavit a bojovat za možnost neztratit vše, na čem jsme pracovali, a zachovat pro Maďarsko otevřené ekonomické možnosti. Musíme bojovat za to, aby nikdo nemusel ohrožovat hospodářské výsledky, aby Maďaři nemuseli podstupovat rizika spojená se zemědělstvím a mnohá rizika pro veřejnou bezpečnost a veřejný pořádek, která by jinak členství Ukrajiny v Evropské unii znamenalo. To je bitva, která se odehrává v Bruselu, a bude to nejdůležitější a nejtrvalejší bitva příštích několika let, nikoli několika měsíců.
Premiér také uvedl, že otázka války je stále na pořadu dne, protože ačkoli Američané „vyšli na ulici se znamením míru“ – kde čekáme -, obyvatelé Bruselu stále „sledují znamení války“. Evropa se zřejmě chystá pokračovat ve válce, říkají, že Ukrajina může tuto válku vyhrát a že členství v Evropské unii může Ukrajině pomoci ji vyhrát.
To je ta nejhorší možná myšlenka, Ukrajina tuto válku nemůže vyhrát, řekl Orbán a dodal, že členství v EU nemůže být nástrojem války. Udělení členství novému členskému státu musí sloužit míru, nikoliv pokračování války. Lidé v Bruselu si však myslí, že když Ukrajinu zapojíme do války, můžeme ve válce pokračovat, dodal.
Orbán také připomněl, že liberální ekonomové pravidelně píší, že není rozumné žít na vesnicích, organizovat služby na vesnici a že vše by bylo mnohem praktičtější a levnější, kdyby se všichni přestěhovali do velkých měst. „To je na hony vzdálené našemu myšlení, protože si myslíme, že žít na vesnici je dobré a že opravdu kvalitní život se asi nejlépe žije na vesnici,“ řekl. Připomněl, že komunistický systém dokázal vytvořit pocit, že vesnice je zaostalá a město rozvinuté, že měšťané jsou vzdělaní a vesničané ne. „Pocházím z vesnice, kde žije 1800 lidí. Doufám, že jsem živým příkladem tohoto vyvrácení,“ poznamenal.
Zdůraznil, že i na vesnicích se narodilo a žije mnoho lidí, kteří jsou kvalifikovaní, ochotní pracovat a perspektivní. Jsme blízko tomu, abychom měli na vesnicích téměř plný přístup k městským službám, a tam, kde tomu tak ještě není, na tom vláda pracuje. Měly by tam být obchody, hospody, bankomaty, dálnice, silnice, na kterou se každý dostane do 20-30 minut, dobrá škola – pokud ne v obci, tak školní středisko by mělo být v dosahu a pak školní autobus, zdravotní služba, obvodní komisař dostupný v obci 24 hodin denně,“ řekl.
Dodal, že se investuje hodně energie do toho, aby se vesničané stali rovnoprávnými občany země, aby se posílila jejich víra ve své okolí a v budoucnost; v tomto ohledu je program Maďarská vesnice úspěšný. „Zda se nám tam podařilo dostat všechny služby, nemohu říci jednoznačně ano. Dostali jsme tam toho hodně, ale máme před sebou ještě hodně práce,“ naznačil premiér. Když Orbán hovořil o významu rodiny, zdůraznil, že když lidé zakládají rodinu, slouží tím nejen svému osobnímu štěstí, ale také budoucnosti společenství, ke kterému patří. Zdůraznil, že matky by proto měly být ctěny nejen proto, že se ujímají velmi náročného úkolu, ale také proto, že se ujímají něčeho, co je důležité pro celé společenství. Pokud tomu tak je, pak není spravedlivé, aby ti, kteří mají děti, na tom byli hůře než ti, kteří je nemají, podotkl.
miniszterelnok.hu/gnews.cz-jav