OSN -V souvislosti s 80. výročím založení Organizace spojených národů a desetiletým výročím summitu vedoucích představitelů o udržování míru je berlínská ministerská konference OSN o udržování míru v roce 2025 posledním ze série setkání na úrovni hlav států, vlád nebo ministrů.
Cíle a výsledky
Setkání ministrů OSN pro udržování míru, které se bude konat ve dnech 13. až 14. května 2025, bude sloužit jako politické fórum na vysoké úrovni, na němž se bude diskutovat o budoucnosti udržování míru a na němž členské státy vyjádří a projeví svou politickou podporu. Rovněž poskytne delegacím platformu pro oznámení zásadních příslibů na podporu odstranění nedostatků ve schopnostech a přizpůsobení mírových operací tak, aby lépe reagovaly na stávající výzvy a nové skutečnosti, v souladu s průvodcem přísliby.
Ministerská konference OSN o udržování míru 2025 tak přispěje ke zvýšení bezpečnosti a ochrany nasazených mírových sil a podpoří celkovou efektivitu misí. Členské státy se pro své závazky vyzývají, aby v případě potřeby sjednaly partnerství, například v oblasti výcviku a budování kapacit.
Studie o budoucnosti udržování míru, nových modelech a souvisejících schopnostech
Na žádost Německa a dalších spolupředsedů ministerského procesu OSN pro udržování míru zadala DPO vypracování studie „Budoucnost udržování míru, nové modely a související schopnosti“. Studie, která byla představena v C34 dne 1. listopadu 2024, má sloužit jako podnět k zamyšlení před berlínskou ministerskou schůzkou. Vize mírových sil OSN, kterou studie předkládá, je politicky zaměřený, na lidi orientovaný, modulární nástroj, který může sjednotit Radu bezpečnosti na účinných mnohostranných reakcích na širokou škálu hrozeb a výzev. Studie nabízí 30 věrohodných modelů, které mají sloužit jako podklad pro úvahy o budoucích misích OSN.
Přípravný proces
K berlínské ministerské schůzce OSN o udržování míru v roce 2025 vedou tři klíčové události.
10.-11. prosince 2024 – přípravné zasedání o budování kapacit, partnerství a budoucnosti mírových operací, které společně pořádají Japonsko, Spojené království a Uruguay v Montevideu. Koncepční poznámku, program jednání, logistickou poznámku a shrnutí zasedání naleznete zde.
4.-5. února 2025 – přípravné zasedání o budoucnosti udržování míru, nových modelech a souvisejících schopnostech, které společně pořádají Bangladéš, Indonésie, Nizozemsko a USA v Jakartě. Koncepční poznámku, program jednání a logistickou poznámku naleznete zde.
15.-16. dubna 2025 – přípravné zasedání s názvem Směrem k bezpečnějšímu a účinnějšímu udržování míru: V Islámábádu se uskuteční přípravné setkání: Využití technologií a integrovaný přístup, které společně pořádají Pákistán a Korejská republika. Koncepční poznámku, program jednání, logistickou poznámku a shrnutí jednání naleznete zde.
Spolupředsedové ministerské konference o udržování míru
Spolupředsedy ministerského procesu udržování míru jsou Bangladéš, Kanada, Etiopie, Ghana, Německo, Indonésie, Japonsko, Nizozemsko, Pákistán, Korejská republika, Rwanda, Uruguay, Spojené království, Spojené státy a sekretariát OSN.
un.org/gnews.cz-jav