PRAHA – Počet kybernetických útoků na firmy a veřejné instituce v Česku loni meziročně vzrostl o čtyři procenta na 1699 případů. Celkové škody přitom dosáhly 632 milionů korun, což představuje meziroční nárůst o 38 procent. Na tiskové konferenci to uvedl policejní prezident Martin Vondrášek. Policie za posledních pět let zaznamenala více než 8100 kybernetických incidentů s celkovými škodami převyšujícími tři miliardy korun.
Nejčastějšími cíli hackerů byly v roce 2024 podle policie nebankovní společnosti, internetové obchody, ale nově i školy a školská zařízení. „Útočníci nejčastěji volí hacking, tedy průnik do informačních systémů, nebo zneužití elektronických platebních prostředků. Největší jednotlivá škoda dosáhla 5,6 milionu korun,“ uvedl Vondrášek.
Statistiky České bankovní asociace ukazují, že průměrná ztráta na jednoho podvedeného klienta klesla – zatímco v roce 2022 činila průměrně 32 000 korun, loni to bylo 16 000 korun. Generální ředitel ČSOB Aleš Blažek však upozorňuje, že to neznamená ústup kyberhrozeb. „Útočníci jsou stále sofistikovanější a zákeřnější. Stoupá počet případů i jejich propracovanost. Bezpečnostní ostražitost je dnes nezbytností,“ zdůraznil.
ČSOB ve spolupráci s Policií ČR podle Blažka dosud proškolila více než milion lidí v oblasti kybernetické bezpečnosti. Nyní se pozornost zaměřuje na firmy, podnikatele a veřejné instituce. Společně s Mastercard plánují vyškolit představitele čtvrt milionu subjektů – od podniků a bytových družstev až po školy, obce a nemocnice.
„Naším cílem je zvýšit připravenost těchto skupin na rostoucí digitální hrozby. Chceme inspirovat i ostatní hráče na trhu,“ dodal Blažek.
Podle generální ředitelky Mastercard pro ČR a Slovensko Jany Lvové je digitální důvěra základem stabilního hospodářství. Z průzkumu mezi IT odborníky v českých a slovenských firmách vyplynulo, že kybernetickému útoku čelilo 95 % z nich. Téměř polovina firem zaznamenala nárůst útoků, přičemž mezi nejčastější metody patří phishing, scamming a malware.
gnews.cz-jav