OSN – Začátkem týdne vypukly v několika čtvrtích libyjského hlavního města střety, které údajně vyvolalo zabití významného vůdce milicí. Boje, do nichž byly v hustě obydlených oblastech zapojeny těžké zbraně, donutily stovky rodin k útěku a značně zatížily místní nemocnice.
Generální tajemník OSN António Guterres vyzval všechny strany, aby podnikly naléhavé kroky k upevnění příměří, které bylo vyhlášeno ve středu. „Rychlá povaha eskalace, která přitáhla ozbrojené skupiny zvenčí a vystavila hustě obydlené čtvrti těžké dělostřelecké palbě, byla alarmující,“ uvedl jeho mluvčí ve čtvrtečním prohlášení. <-> „Generální tajemník připomíná všem stranám jejich povinnost chránit civilisty a vyzývá je, aby v dobré víře zahájily seriózní dialog s cílem řešit základní příčiny konfliktu.“
Vyvolání poplachu
Podpůrná mise OSN v Libyi (UNSMIL) v průběhu týdne postupně vydávala varování, v nichž označovala situaci za „hluboce znepokojující“ a vyzývala k „okamžitému a bezpodmínečnému příměří“. <-> „Útoky na civilní infrastrukturu a její poškozování, fyzické poškozování civilistů a ohrožování životů a bezpečnosti obyvatelstva mohou představovat zločiny podle mezinárodního práva,“ uvedla mise ve středu a ocenila zprostředkovatelské úsilí starších a představitelů občanské společnosti.
Roky roztříštěnosti
Téměř 15 let po pádu Muammara Kaddáfího a vzniku soupeřících vlád v roce 2014 zůstává země rozdělená, přičemž mezinárodně uznávaná vláda národní jednoty (GNU) sídlí v Tripolisu na severozápadě a vláda národní stability (GNS) v Benghází na východě. Situaci dále komplikuje soupeření o obrovské libyjské ropné bohatství. Přestože země produkuje více než milion barelů denně, životní podmínky obyčejných Libyjců se zlepšily jen málo.
Odpovědnost za zvěrstva
Žalobce Mezinárodního trestního soudu (ICC) ve čtvrtek v New Yorku oznámil, že vyšetřování údajných válečných zločinů v Libyi vstoupilo do nové fáze poté, co tamní úřady začaly více spolupracovat. Žalobce ICC Karim Khan, který z Haagu informoval Radu bezpečnosti OSN, popsal „bezprecedentní šestiměsíční dynamiku“ a zmínil lednové zatčení Usámy Elmasryho Nadžíma, velitele nyní rozpuštěných Zvláštních sil odstrašení (RADA), a jeho kontroverzní návrat do Libye.
Pan Chán informoval velvyslance prostřednictvím videolinky poté, co Spojené státy uvalily na soud trestní sankce včetně vedoucích pracovníků, které hrozí prokurátorovi a dalším osobám zatčením, pokud vycestují do USA. USA vydaly toto nařízení v reakci na to, že ICC vydal v listopadu loňského roku zatykač na izraelského premiéra a bývalého ministra obrany. Pana Najima zatkly italské orgány na základě zatykače ICC na základě obvinění z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v souvislosti se zneužíváním ve věznici Metiga. Jeho návrat však vyvolal hluboké znepokojení, uvedl pan Kha
Nový „právní stát“ slibuje odpovědnost
„Mezi oběťmi panovalo skutečné zděšení a zklamání, že se pan Njeem vrátil na místo údajných zločinů,“ řekl pan Khan. I přes tento neúspěch podle něj zatykač vyvolal „šok“ v libyjských milicích a údajných pachatelích v Libyi a signalizuje rostoucí povědomí o tom, že „právní stát vstoupil na území Libye“. Potvrdil, že se pracuje na dalších zatykačích a že ICC reagoval na žádost o pomoc ze strany britské Národní agentury pro boj proti trestné činnosti v rámci vlastního vyšetřování pana Njeema. „V Libyi je černá skříňka utrpení,“ řekl velvyslancům. „Podaří se nám ji rozbít.“
Libye uděluje jurisdikci ICC
Další významnou událostí je, že Libye oficiálně předložila Mezinárodnímu trestnímu soudu prohlášení podle čl. 12 odst. 3 Římského statutu, kterým přiznává soudu jurisdikci nad zločiny spáchanými na libyjském území v letech 2011 až 2027. Pan Chán to označil za „novou kapitolu“ v úsilí o vyvození odpovědnosti a potvrdil, že fáze vyšetřování by měla skončit počátkem roku 2026.
O Mezinárodním trestním soudu
Mezinárodní trestní soud (ICC) je nezávislý soudní orgán zřízený podle Římského statutu, který byl přijat v roce 1998 a platí od roku 2002. Ačkoli ICC není součástí Organizace spojených národů, úzce s ní spolupracuje v rámci spolupráce. Situaci v Libyi poprvé postoupila ICC Rada bezpečnosti OSN v roce 2011 prostřednictvím rezoluce 1970.
un.org/gnews.cz-jav