Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila reakci na nová americká cla na dovoz oceli a hliníku a představila balíček protiopatření zaměřených na americký vývoz.
Ve středu brzy ráno představila exekutiva EU soubor přiměřených protiopatření na dovoz z USA do EU, která se zaměřují na celou řadu amerických výrobků, od lodí přes bourbon až po motocykly Harley-Davidson.
Tento krok je reakcí na cla, která EU považuje za neodůvodněná a rušivá a která Washington zavedl o půlnoci.
„Tohoto opatření hluboce litujeme. Cla jsou daně. Jsou špatná pro podniky a ještě horší pro spotřebitele. Tato cla narušují dodavatelské řetězce. Přinášejí nejistotu pro ekonomiku,“ uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
„V sázce jsou pracovní místa. Ceny se zvýší. V Evropě i ve Spojených státech,“ pokračovala.
Před měsícem podepsal americký prezident Donald Trump exekutivní příkaz, kterým uvalil 25% clo na dovoz oceli, hliníku a souvisejících derivátů, což se dotklo vývozu z EU v hodnotě přibližně 26 miliard eur.
EU tehdy tento krok odsoudila a uvedla, že nebude váhat s odvetnými opatřeními, pokud USA k novým clům přistoupí.
EU, zejména Německo, je významným vývozcem oceli do USA. Během Trumpova prvního funkčního období reagovala EU na podobná cla cly ve výši 2,8 miliardy eur na americké zboží.
Dvoufázová reakce
Protiopatření EU budou provedena ve dvou krocích.
Dne 1. dubna EU nechá vypršet pozastavení stávajících protiopatření vůči USA z let 2018 a 2020.
Tato opatření byla zaměřena na celou řadu amerických výrobků, od lodí přes bourbon až po motocykly Harley-Davidson, a pokryla hospodářské škody odhadované na osm miliard EUR.
Do poloviny dubna EU v reakci na americká cla zavede nové kolo protiopatření. Ta se dotknou amerického vývozu v hodnotě až 18 miliard EUR, čímž celková reakce EU dosáhne 26 miliard EUR, což odpovídá rozsahu amerických cel.
Navrhované cílové produkty pro tuto druhou fázi zahrnují průmyslové výrobky, jako je ocel a hliník, textil, kožené zboží, domácí spotřebiče, domácí nářadí, plasty a výrobky ze dřeva, a také zemědělské produkty, jako je drůbež, hovězí maso, některé mořské plody, ořechy, vejce, mléčné výrobky, cukr a zelenina.
Do 26. března budou probíhat dvoutýdenní konzultace se zúčastněnými stranami, které umožní zástupcům průmyslu a obchodu vyjádřit se k navrhovaným novým protiopatřením.
Očekává se, že konečný právní akt prosazující cla bude po schválení zeměmi EU platit do poloviny dubna.
Cesta k jednání
Navzdory své rozhodné reakci zůstává Evropská komise otevřena řešení, které by bylo možné vyjednat.
„Ve světě plném geopolitických a hospodářských nejistot není v našem společném zájmu zatěžovat naše ekonomiky cly,“ zdůraznila von der Leyenová.
Pověřila komisaře EU pro obchod Maroše Šefčoviče, aby obnovil rozhovory a hledal alternativní řešení s Washingtonem.
Reakce EU navazuje na historii obchodních sporů ohledně cel na ocel a hliník, které se datují od roku 2018, kdy Trumpova administrativa poprvé uvalila cla na evropský vývoz.
Ačkoli předchozí jednání vedla k pozastavení odvetných cel, nejnovější opatření USA znovu vyvolala napětí a přiměla EU k přijetí opatření.
euronews/ gnews.cz – RoZ
FOTO – Eric Krull on Unsplash