Čína, Rusko a Írán společně vyzvaly USA a Západ, aby zrušily sankce vůči Teheránu kvůli jeho programu obohacování uranu. Trojstranné setkání v Pekingu se uskutečnilo poté, co Donald Trump napsal íránskému nejvyššímu vůdci dopis s cílem obnovit jednání o jaderné otázce.
Na páteční schůzce v Pekingu jednal náměstek čínského ministra zahraničí Ma Zhaoxu s náměstkem ruského ministra zahraničí Sergejem Aleksejevičem Rjabkovem a náměstkem íránského ministra zahraničí Kazúem Gharibabádím.
Ve společném prohlášení, které přečetl Ma, vyzvali všichni tři k ukončení sankcí USA vůči Íránu v souvislosti s jeho jaderným programem. „Zúčastněné strany by měly usilovat o odstranění hlavních příčin současné situace a odmítnout tlak sankcí i hrozbu silou,“ uvedl Ma na tiskovém brífinku po jednání.
Podle Maa všechny tři země zdůraznily význam rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 2231, která schvaluje jadernou dohodu mezi Teheránem a světovými mocnostmi z roku 2015.
Všechny tři země vyzvaly všechny příslušné strany, aby se zdržely akcí, které by mohly situaci vyhrotit, a aby společně usilovaly o příznivou atmosféru a podmínky pro diplomatické úsilí.
Znovu rovněž zdůraznily význam Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT), jejímž cílem je zabránit šíření jaderných zbraní a zbrojních technologií, podpořit mírové využívání jaderné energie a dosáhnout cíle odzbrojení.
Čína a Rusko vítají, že Írán znovu potvrdil mírovou povahu svého jaderného programu a zaručil, že neusiluje o vývoj jaderných zbraní, a zároveň se zavázal dodržovat podmínky a závazky vyplývající ze Smlouvy o nešíření jaderných zbraní.
Kromě toho obě země podporují Írán v jeho pokračující spolupráci s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii a zdůrazňují právo Íránu na mírové využívání jaderné energie jakožto signatáře NPT.
Ma rovněž novinářům řekl, že Čína bude zachovávat objektivní a nestranný postoj, aktivně podporovat mír a dialog a nadále hrát konstruktivní roli při prosazování politického řešení íránské jaderné otázky.
Írán a Rusko vyjádřily uznání a ocenily konstruktivní úlohu Číny při pořádání třístranného zasedání v Pekingu.

Írán podepsal jadernou dohodu, oficiálně známou jako Společný komplexní akční plán (JCPOA), se šesti světovými mocnostmi v červenci 2015 a souhlasil s omezením svého jaderného programu výměnou za zrušení sankcí. Trump během svého prvního funkčního období od této dohody odstoupil a stěžoval si, že jde o „špatnou dohodu“.
Dnešní jednání se uskutečnilo poté, co Trump napsal dopis íránskému nejvyššímu vůdci ve snaze obnovit diskuse o tom, jak omezit rychle postupující jaderný program Teheránu. Zatímco íránský nejvyšší vůdce ajatolláh Alí Chameneí prohlásil, že nemá zájem o rozhovory s „tyranskou vládou“.
Čína a Rusko mají s Íránem obzvláště úzké vztahy díky různým dohodám o dodávkách energie, zatímco Írán poskytl Rusku tzv. bezpilotní letouny kamikadze ve válce proti Ukrajině. Všechny tři země jsou členy aliance BRICS.