Arménští a ázerbájdžánští představitelé ve čtvrtek oznámili, že dokončili text mírové dohody, jejímž cílem je ukončit téměř čtyři desetiletí trvající konflikt mezi jihokavkazskými státy o Náhorní Karabach.
Jedná se o významný a překvapivý průlom v mírovém procesu, který se mnohokrát zasekl a ukázal se jako obtížný po dlouhou dobu.
Oba postsovětské státy se zmítají v nepřátelství od konce 80. let 20. století. Tehdy byl Náhorní Karabach oblastí Ázerbájdžánu s převážně etnicky arménským obyvatelstvem, která se od Ázerbájdžánu odtrhla.
Spor o tento region vedl v průběhu let k několika válkám, ale dohodnutý text nyní vzbuzuje naději na trvalé řešení dlouholetého konfliktu.
Pozadí konfliktu
Hornatý vnitrozemský region Náhorního Karabachu byl mezinárodně uznán jako součást Ázerbájdžánu, ale žila v něm etnická arménská většina, kterou podporovala Arménie. Tato situace vytvářela mezi oběma sousedy napětí.
Donedávna byla velká část Náhorního Karabachu spravována neuznanou „Náhorní karabašskou republikou“, známou také jako „Republika Arcach“.
Arménie sice nikdy oficiálně neuznala nezávislost regionu, ale stala se jeho hlavním finančním a vojenským podporovatelem a území fungovalo de facto jako součást Arménie.
Po mnohaletých přestávkách v bojích s občasnými výbuchy násilí ázerbájdžánské jednotky v září 2023 s pomocí tureckých bezpilotních letounů rychle převzaly kontrolu nad oblastí a v krátké bitvě porazily arménské síly.
Většina etnických Arménů uprchla a 1. ledna 2024 byla „Náhorní karabašská republika“ formálně rozpuštěna.
Írán vítá dohody mezi Ázerbájdžánskou republikou a Arménií o podmínkách mírové dohody
Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Esmail Baqaei uvítal zprávu o dohodě mezi Arménskou republikou a Ázerbájdžánem o podmínkách mírové dohody mezi oběma zeměmi a označil ji za nezbytný a důležitý krok k dosažení trvalého míru v oblasti jižního Kavkazu.
Mluvčí vyjádřil naději, že „díky odhodlání obou stran řešit spory prostřednictvím dialogu a diplomacie budeme brzy svědky podpisu mírové dohody mezi oběma zeměmi a trvalého míru a stability v regionu“.
euronews/ gnews.cz – RoZ