Mezi skvělé současné knižní počiny bezesporu patří 16. svazek edice Miraculum Octavum Mundi nakladatelství Globus International. Reprezentativní vydání velkoformátového svazku fotoknihy na vybrané básně kutnohorského rodáka Jiřího Ortena svými uměleckými záběry vybavila trojice mistrů černé bedýnky – Ilja Bojanovský, Ivan Skopec a Jaromír Procházka. Držíme tak v ruce publikaci Kutná Hora s básněmi Jiřího Ortena, která by si bezesporu zasloužila titul Kniha roku.
Dvě desítky veršů doprovází pět desítek kumštýřských fotografií, jak z tohoto legendárního města památek, tak i jeho obyvatel a dívčích tváří, souznících s vybranými básněmi. Emotivně laděný úvod této výjimečné umělecké knihy připravila pod názvem Můj strýc Jiří Orten dcera básníkova staršího bratra Hana Ornestová. Verše i snímky vybral a sestavil Jaromír Procházka, poslední žijící ze shora jmenovaného foto tria autorů použitých záběrů. Kvalitní tečkou publikace je pak slovo závěrem Vlastislava Navrátila, předsedy aktivního Klubu rodáků a přátel Kutné Hory.

Ortenova Kutná Hora
Těmito řádky představovaný spolek je pokračovatelem tradice rodáckých spolků v historickém městě stříbra. Posláním klubu rodáků je, kromě jiného, pečovat o odkaz minulých generací a o zachování kulturního a myšlenkového dědictví vztahujícího se ke Kutné Hoře a blízkému regionu.
Své poslání klub rodáků naplňuje různorodými formami. Kupříkladu více jak tři desítky let organizuje soutěž mladých básníků a kulturní festival Ortenova Kutná Hora. Touto již tradiční akcí vzdává Klub rodáků hold Jiřímu Ortenovi a připomíná jeho odkaz. Soutěž mladých básníků do 22 let, tedy věku, v němž Jiří Orten tragicky zahynul, sražen německou okupační sanitkou, spojuje symbolicky mladé adepty poezie s Jiřím Ortenem, kterého si tak mladá generace připomíná způsobem, jenž vytváří prostor pro vlastní aktivitu mladých lidí jako autorů, interpretů a aktivních účastníků soutěže a festivalu.
Součástí festivalu jsou i výstavy výtvarných děl. V posledních letech jsou to nejčastěji fotografie. Není náhodou, že při těchto výstavách v prostoru Spolkového domu se na Ortenově Kutné Hoře již v roce 2018 představili všichni tři autoři, jejichž fotografie jsou náplní publikace Kutná Hora s básněmi Jiřího Ortena, kteří se dnes opět sešli na stránkách této umělecké knihy.


Kdo je kdo
Tak na to nám odpoví kvarteto medailonků na záložkách velmi pěkně graficky i polygraficky vyvedené publikace. Osobnost básníka Jiřího Ortena (*1919; †1941) máme jistě v paměti ze školních hodin literatury. Kvůli svému židovskému původu nemohl po vpádu nacistů dokončit studium na Pražské konzervatoři, publikovat své verše mohl pouze pod pseudonymem. Za jeho života mu vyšly čtyři sbírky, v den jeho 22. narozenin ho srazila německá sanitka a 1. září 1941 na následky zranění zemřel.
První z trojice fotografů je uveden Ilja Bojanovský (*1923; †2009), kutnohorský rodák. Po válce absolvoval studium na Akademii múzických umění, kde později i působil jako děkan a posléze i rektor. Pracoval také jako hlavní kameraman v ČT a dostalo se mu mnoha významných ocenění.
Následuje Ivan Skopec (*1942; †2017). Tento rodák z Tábora se do Kutné Hory přestěhoval po roce 1945. Zde jako student projevil velký zájem o fotografii a film. Z politických důvodů nebyl přijat na FAMU, což se mu poštěstilo až v roce 1968. Vystudoval obor kamera a až do konce svého života pak působil na Barrandově v Krátkém filmu jako kameraman hraných i dokumentárních filmů. Jeho velkou zálibou byla portrétní fotografie, které se věnoval po odchodu do důchodu.
Jaromír Procházka (*1937), který stojí u zrodu představované umělecké publikace, je významným kutnohorským fotografem a patriotem. Absolvoval Pražskou konzervatoř, obor Umělecká fotografie, je kurátorem i autorem mnoha tematických výstav zaměřených na Kutnou Horu. Má za sebou i hodně zahraničních výstav v Evropě, Od Slovenska a Maďarska přes Německo, Francii, Rusko, Polsko až po Dánsko či Holandsko. Kromě jiného se úspěšně věnuje portrétní fotografii. Svým objektivem zachytil nespočet kulturních a politických osobností z domova i zahraničí. Jeho největší inspirací ale zůstává rodné město…



gnews.cz – Ivan Černý
FOTO – Miroslav Moravec a archiv