Spojené království navrhuje převést téměř 200 miliard eur zmrazených ruských státních aktiv, které spravuje belgická společnost Euroclear, do samostatného investičního fondu.
Podle zdrojů webu Politico by tento krok mohl být prvním krokem k jejich případnému zabavení a následnému převedení na Ukrajinu – což Británie podporuje, ale klíčové členské státy EU jako Německo a Itálie jsou proti.
Návrh přichází ve chvíli, kdy evropské státy a USA usilují o dosažení 30denního příměří s prezidentem Vladimirem Putinem jako vstupního bodu k mírovým rozhovorům. Mnozí doufají, že by zavedení mechanismu pro konfiskaci ruských prostředků mohlo posílit vymahatelnost případných dohod.
Francie například dříve navrhovala, že hrozba převedení peněz na Ukrajinu by mohla být nástrojem, jak Moskvu odradit od porušování příměří.
I když jsou mezi zmrazenými aktivy i ruské státní dluhopisy držené v Británii, Londýn má zatím na způsob jejich správy jen omezený vliv – protože se formálně nacházejí v držení belgického depozitáře Euroclear, podléhajícího unijním pravidlům. Britská vláda dříve uvedla, že zmrazila kolem 25 miliard liber ruských soukromých i státních prostředků.
Zřízení tzv. „special purpose vehicle“, tedy účelového fondu, který by oficiálně uznal britské zájmy, by Spojenému království dalo větší vliv a posílilo postavení premiéra Keira Starmera jako prostředníka mezi Evropou a USA.
„Británie by mohla být zapojena – ale za svých podmínek. Nemůže jít proti rozhodnutí Evropy,“ řekl jeden z unijních diplomatů pro Politico.
Mluvčí britského ministerstva zahraničí sdělil: „S partnery intenzivně pracujeme na všech právních možnostech, jak zajistit, aby Rusko zaplatilo za škody, které způsobilo Ukrajině.“
Země příznivě nakloněné Ukrajině chtějí jednat rychle, protože se obávají, že Maďarsko — které má blíže k Rusku — zablokuje prodloužení sankcí v červenci. Unijní sankce musí být každých šest měsíců jednomyslně obnoveny a Budapešť opakovaně hrozila, že své veto uplatní.
Převedení aktiv z Euroclearu do nového fondu by mohlo sloužit jako pojistka proti maďarskému vetu, i když není jasné, zda by takový krok obstál právně.
Belgii, na jejímž území Euroclear sídlí, hrozí v případě sporného zabavení aktiv právní a finanční důsledky. Ministr zahraničí Maxime Prévot varoval: „Belgie nebude moci jednat sama. Musíme sdílet rizika.“
Zdroje z Euroclearu přiznávají, že případné právní vakuum v případě neprodloužení sankcí by mohlo poškodit důvěryhodnost instituce a vést k žalobám ze strany držitelů aktiv.
Další motivací pro vznik nového fondu je možnost investovat prostředky do výnosnějších a rizikovějších aktiv. Podle pravidel Euroclearu jsou aktiva investována u belgické centrální banky za nejnižší možný bezrizikový výnos.
V roce 2024 vygenerovaly tyto investice zisk čtyř miliard eur, které byly určeny na splácení společné půjčky G7 pro Ukrajinu ve výši 45 miliard eur. EU do konce roku poskytne celou svou část 18 miliard eur, ale není jasné, z čeho bude financována další pomoc.
Politico/gnews.cz – GH