Podle zprávy Centra pro studium demokracie (CSD) a Centra pro výzkum energie a čistého vzduchu (CREA) mají Maďarsko a Slovensko reálnou možnost ukončit svou dlouhodobou závislost na ruském plynu a ropě.
Obě země, které jsou v rámci Evropské unie často považovány za státy nakloněné Kremlu, však tuto příležitost zatím nevyužívají. Namísto toho od začátku války na Ukrajinu v roce 2022 svou energetickou závislost na Rusku ještě prohloubily, a to díky výjimkám ze sankcí EU, které jim umožňují pokračovat v dovozu ruských surovin.
Zpráva odhaluje alarmující čísla: Maďarsko zvýšilo podíl ruské ropy ve své spotřebě z 61 % v roce 2022 na 86 % v roce 2024, zatímco Slovensko je na ruské ropě a plynu závislé téměř stoprocentně. Od vypuknutí války tyto dvě země zaplatily Rusku na daních z ropy 5,4 miliardy eur, což podle odhadů CREA mohlo zafinancovat až 1800 ruských raket Iskander-M, používaných v konfliktu na Ukrajině. Tyto prostředky tak nepřímo přispívají k pokračování války, která destabilizuje celý region.
Přestože existují životaschopné alternativy – například dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG) z USA nebo Kataru či ropa přes chorvatský ropovod Adria – Maďarsko a Slovensko nadále upřednostňují levnější ruské dodávky. Tento přístup jim podle zprávy vynesl zisky ve výši stovek milionů eur, protože mohou nakupovat suroviny pod tržní cenou a zároveň těžit z výjimek z unijních sankcí. Analytici však varují, že tato strategie je krátkozraká a dlouhodobě ohrožuje energetickou bezpečnost obou zemí i celé EU.
Evropská unie má ambiciózní plán ukončit svou závislost na ruských fosilních palivech do roku 2027, což zahrnuje i Maďarsko a Slovensko. Tento záměr však naráží na odpor obou států, jejichž vlády opakovaně hrozí vetováním dalších sankcí proti Rusku. Argumentují přitom obavami z rostoucích cen energií, které by podle nich mohly negativně dopadnout na domácnosti a průmysl. Kritici však poukazují na to, že tyto vlády využívají energetickou politiku jako nástroj k posílení své moci.
Situace vyvolává napětí nejen uvnitř EU, ale i v rámci NATO, protože Maďarsko a Slovensko hrají klíčovou roli na východním křídle aliance. Pokud by tyto země pokračovaly ve své závislosti na Rusku, mohlo by to oslabit jednotu Západu v podpoře Ukrajiny a zkomplikovat snahy o energetickou diverzifikaci v Evropě. Zpráva CREA a CSD proto vyzývá k rychlému přechodu na alternativní zdroje a k většímu tlaku ze strany Bruselu, aby Maďarsko a Slovensko přestaly podkopávat společné cíle EU.
Politico/gnews.cz – cik