Krajský soud v Brně dnes předběžným opatřením zablokoval finální podpis smlouvy o stavbě nových jaderných bloků v Dukovanech, který byl naplánován na středu mezi společností Elektrárna Dukovany II (EDU II) a vítězem tendru, jihokorejskou společností Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP).
Rozhodnutí soudu přišlo na návrh francouzské energetické firmy Électricité de France (EDF), která podala žalobu proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). ÚOHS dříve, konkrétně 24. dubna 2025, zamítl rozklad EDF a potvrdil, že tendr na dostavbu Dukovan proběhl v souladu s pravidly.
Podle tiskové zprávy Krajského soudu v Brně soud vydal předběžné opatření, aby zabránil uzavření smlouvy před konečným rozhodnutím o žalobě EDF. Klíčovým důvodem je ochrana práv francouzského uchazeče, protože podpis smlouvy by nenávratně znemožnil EDF získat zakázku, i kdyby soud později její žalobě vyhověl.
„Pokud by k uzavření smlouvy došlo, ztratil by žalobce nenávratně možnost získat veřejnou zakázku,“ uvedl soud. Zákaz podpisu smlouvy platí až do rozhodnutí o žalobě, přičemž proti předběžnému opatření lze podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.
EDF ve své žalobě napadá postup ÚOHS, konkrétně jeho odmítnutí zabývat se výhradami vůči postupu zadavatele tendru, společnosti EDU II. Podle soudu EDF argumentuje, že ÚOHS měl povinnost přezkoumat, zda zadavatel dodržel základní zásady zadávání veřejných zakázek. Předseda ÚOHS Petr Mlsna však uvedl, že kontrola těchto zásad nespadá do kompetence úřadu, což soud předběžně označil za sporné a vydal opatření. „Krajský soud v Brně předběžně posoudil žalobcovy argumenty jako relevantní a poměrně silné,“ konstatuje tisková zpráva soudu. Zároveň soud zdůraznil, že vydání opatření neznamená automatické vyhovění žalobě EDF v hlavním řízení.
Společnost EDU II, kterou z 80 % vlastní český stát a z 20 % ČEZ, na rozhodnutí soudu reagovala prohlášením, že opatření respektuje, ale trvá na tom, že tendr proběhl transparentně a v souladu se zákony. EDU II vyzvala EDF, aby zveřejnila svou nabídku, a zdůraznila, že nabídka KHNP byla ve všech parametrech výhodnější. V případě, že se žaloba EDF ukáže jako neopodstatněná, EDU II hodlá po francouzské firmě vymáhat škody způsobené zpožděním projektu.
Dostavba Dukovan, označovaná jako „zakázka století“, je největší plánovanou investicí v Česku s odhadovanými náklady 400 miliard korun na výstavbu dvou reaktorů. První blok by měl být dokončen v roce 2036, přičemž projekt je klíčový pro zajištění energetické bezpečnosti země po plánovaném odstavení uhelných elektráren. Financování má být zajištěno státní půjčkou pro EDU II, která bude splácena po dobu 30 let.
gnews.cz – GH