Čína a EU letos slaví 50 let diplomatických vztahů a významní představitelé z obou stran zdůrazňují, že chtějí prohlubovat spolupráci, nikoli soupeřit. V exkluzivním rozhovoru pro CGTN uvedl velvyslanec Cai Run, že obchod mezi Čínou a EU vzrostl z 2,4 miliardy USD v roce 1975 na téměř 785 miliard USD v roce 2024. „Jsme partneři, ne rivalové,“ prohlásil.
Cai zdůraznil potřebu nepřetěžovat obchod politikou a místo toho hledat nové příležitosti – například v zelených technologiích, umělé inteligenci a multilateralismu.
Také evropské hlasy volají po spolupráci. Portugalský ministr António Leitão Amaro označil Portugalsko za most mezi Čínou a EU a zdůraznil úspěchy země v obnovitelné energii, které lákají čínské investice. „Musíme snížit rizika, ale i uklidnit napětí,“ řekl.
Slovenský ministr zahraničí Juraj Blanár vidí Bratislavu jako bránu Číny do Evropy. Slovensko přilákalo obří investici od Gotion High Tech (1,3 miliardy USD) a odmítá cla na čínská elektrická vozidla. „Nechceme obchodní válku,“ varoval Blanár.
Italský náměstek ministra Valentino Valentini volá po „férovém a vyváženém obchodu“ a zdůrazňuje, že problémy je třeba řešit přímo: „Je čas si sednout a mluvit.“
Ve Slovinsku Matevž Frangež připomněl, že 85 % tamního HDP tvoří export. Zdůraznil, že spolupráce a inovace jsou klíčem k překonání globálních výzev – i proto Slovinsko odmítlo cla na čínská EV.
Společným jmenovatelem všech těchto hlasů je výzva k dialogu, investicím a vzájemné úctě, protože jen tak lze zajistit prosperitu a stabilitu nejen pro Čínu a EU, ale pro celý svět.