V souvislosti s probíhající obchodní válkou mezi světovými ekonomickými giganty a chmurným obrazem vyhlídek světového obchodu je právě na místě, aby se Česká republika pustila do nových oblastí v Africe a kompenzovala tak případné ztráty, které mohou vzniknout v důsledku probíhající války. Afrika postupně získává celosvětový strategický a ekonomický význam, a proto je spolupráce s africkým kontinentem důležitým krokem k tomu, aby Česká republika a Evropa obecně využily jeho možností.
Neměli bychom zapomínat, že Afrika jako soused Evropy se při vzniku některých problémů, zejména ekonomických a bezpečnostních, na kontinentu stává pro mnoho Afričanů prvním útočištěm a přináší výzvy, jako je nelegální imigrace, a dokonce i bezpečnostní problémy. Investice České republiky v Africe jsou nejen obchodní příležitostí a zdrojem zisku pro české firmy, ale také součástí celkového úsilí Evropské unie o podporu rozvoje, zlepšení života lidí a potírání negativních sil v Africe, které se snaží prosadit kvůli nedostatečnému evropskému vlivu.
Nedávno jsme byli svědky toho, že Česká republika otevřela novou arénu pro spolupráci s východoafrickou zemí Tanzanií poté, co ministr zahraničních věcí Tanzanie velvyslanec Mahmoud Kombo uskutečnil třídenní návštěvu České republiky, při níž zdůraznil připravenost Tanzanie rozšířit spolupráci s Českou republikou v klíčových sektorech, včetně investic, obchodu, turistické infrastruktury, zdravotnictví, vzdělávání, cestovního ruchu, a že Tanzanie vytvoří příznivé prostředí pro působení českých investic v Tanzanii. V rozhovoru se svým hostitelem v Praze, panem Janem Lipavským, pan Kombo uvedl, že již existují úspěšné příklady, jako je příklad závodu na výrobu letadel Skyleader-600 v regionu Morogoro v centrální Tanzanii, to v návaznosti na návštěvu delegace vysokých českých vládních úředníků na konci roku 2021.
Ministr plánování a investic Kitila Kumbo poukázal na některé kroky, které Tanzanie podniká několikrát, aby zlepšila podnikatelské a investiční prostředí změnou některých zákonů a odstraněním zbytečné byrokracie, jakož i výstavbou průmyslových parků. Zpráva o světových investicích za rok 2021, kterou vypracovala Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD), ukázala, že v roce 2020 Tanzanie zaznamenala přímé zahraniční investice (PZI) v celkové výši 1,01 miliardy USD, což je více než 991 milionů USD zaznamenaných v roce 2019.
Česko-tanzanská spolupráce není ničím novým, spolupráce mezi oběma zeměmi začala již v 60. letech a vyvinula se až tam, kde je dnes, se všemi změnami, které přišly po pádu komunismu v obou zemích. Tanzanům není cizí plzeňské pivo, které bylo před rokem 1990 asi jedinou oblíbenou zahraniční značkou piva místní výroby, a byli vášnivými příznivci zlaté generace českých fotbalistů. Před COVID-19 bylo zaznamenáno, že Tanzanii ročně navštívilo asi 6000 českých turistů.
(za)