Mezinárodní měnový fond (MMF) snížil svou globální ekonomickou prognózu pro rok 2025 s varováním, že eskalující obchodní napětí a prohlubující se nejistota v oblasti politik oslabují růstové vyhlídky a posouvají svět dále do období ekonomické fragmentace.
Ve své nejnovější zprávě World Economic Outlook MMF předpovídá, že globální HDP v roce 2025 vzroste o 2,8 % a v roce 2026 o 3 %, což je méně než předchozí předpověď 3,3 % pro oba roky. Tyto hodnoty znamenají výrazné zpomalení oproti historickému průměru 3,7 % z let 2000 až 2019.
Zpráva uvádí, že mezi nejvíce zasažené budou patřit vyspělé ekonomiky: jejich růst se předpokládá na 1,4 % v roce 2025. Očekává se, že růst Spojených států dosáhne 1,8 %, což je téměř o celý procentní bod méně než lednová prognóza MMF.
Růst v eurozóně se také zpomalí, přičemž byl revidován mírně dolů na 0,8 %. U rozvíjejících se trhů a rozvojových ekonomik se očekává zpomalení na 3,7 % v roce 2025 a 3,9 % v roce 2026.
MMF tyto revize připisuje ochabující poptávce, rostoucí ekonomické nejistotě a dopadu nedávno zavedených obchodních omezení.
MMF uvedl, že efektivní celní sazby USA nyní dosáhly nejvyšší úrovně za celé století v důsledku řady plošných celních opatření na počátku dubna. Ta zahrnují vysoká cla na dovozy, průmyslové kovy a automobily, která vyvolala rychlou odvetu ze strany hlavních obchodních partnerů USA. Vzniklá vlna obchodních bariér podle MMF dramaticky změnila globální ekonomické prostředí.
Kromě bezprostředního dopadu na růst MMF varoval, že rostoucí obchodní napětí přináší řadu dalších rizik pro budoucí vývoj, včetně možných korekcí na trzích s aktivy, nestability směnných kurzů, dluhových krizí – zejména v nízkopříjmových zemích – a potenciálních sociálních nepokojů vyvolaných dlouhodobými tlaky na životní náklady a širším narušením mezinárodního měnového systému.
V závěru své zprávy MMF vyzval k naléhavé globální koordinaci k obnovení stability. Země by podle něj měly usilovat o jasné a předvídatelné obchodní politiky, posílit své domácí fiskální pozice a zavést strukturální reformy na podporu dlouhodobé odolnosti. Centrální banky by měly nadále jemně dolaďovat své nástroje, aby vyvážily kontrolu inflace s potřebou podpory růstu v čím dál složitějším globálním prostředí.
CMG/gnews.cz